کوپلینگ

10 / 10
از 1 کاربر

کوپلینگ قطعه ای است که دو شفت را به یک دیگر متصل می نماید و بیشتر مواقع برای محور نمودن موتور های سانتری فیوژی و پمپ های سانتری فیوژی و شفت به کار برده میشوند. همواره باید به این نکته توجه نمود که در صورتی که کوپلینک مناسبی را برای این کار انتخاب نکرده باشید امکان آسیب دیدن انکودر و یا موتور نیز وجود دارد.

کوپلینگ وظیفه ی انتقال نیروی دورانی موتور به شفت پمپ را بر عهده دارد و باعث میشود تا شفت و پروانه به حرکت در بیایند. قبل از راه اندازی کوپلینگ باید به این نکته نیز توجه نمایید که شفت پمپ و موتور هم محور باشند.

کوپلینگ دارای انواع مختلفی می باشد که از جمله ی آنها می توان به ریجید کوپلینگ ، کوپلینگ انعطافی ، کوپلینگ سانجیل ، کوپلینگ مفصلی ، کوپلینگ انکودری ، کوپلینگ آلومینیومی ، فنری، دنده ای  اشاره نمود. در ادامه مختصری درباره ی تعدادی از کوپلینگ ها خواهیم گفت.

ریجید کویلینگ خود به دو دسته تقسیم میشوند: 1- کولینگ فلنج دار که شامل دو صفحه است و یک صفحه آن به شفت پمپ و دیگری به موتور متصل میشوند. 2- نوع دیگر ریجید کوپلینگ از دو نیم استوانه تشکیل میشود و به وسیله ی پیچ و مهره به هم اتصال داده میشوند.

کوپلینگ های انعطافی نیز خود به دو دسته تقسیم میشوند که دسته ی اول کوپلینگ های انعطاف پذیر مکانیکی و دسته دوم کوپلینگ های انعطاف پذیر متریال نام دارند. علت نام گذاری آنها نیز به دلیل سیستم فیزیکی و طراحی داخلی آن می باشد.

 

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :